Коло Сили

     Існує величезна кількість способів показати любов. У взаєминах дуже важливо не скупитися на такі прояви. Адже вони зміцнюють упевненість у собі та відносини в сім’ї, дозволяють нам жити та радіти, почуватися потрібними, цінувати себе і тих, кого ми любимо. Вміння обирати безпечні прояви любові не тільки покращить ваші відносини, але й дасть змогу уникнути небажаних наслідків.
        Про такі важливі теми ми говоримо на заняттях "Кола сили" з нашими учнями!
   Зустрічі відбуваються завдяки Українському фонду "Благополуччя дітей" у співпраці з МГО "Смарт" та за фінансової підтримки Evangelisches Werk fur Diakonie and Entwicklung e.v. for Brot fur die Welt.

#BraveKidsUkraine

     У рамках психологічної підтримки та стабілізації учнів під час повітряних тривог наші шестикласники ознайомилися з Проєктом #BraveKidsUkraine "Круті в укритті : як під час тривоги провести час з користю".

     Під час заходу, разом з міністром освіти Оксеном Лісовим, виконали стабілізуючі дихальні вправи, з Надею Дорофеєвою затанцювали тік-ток тренд, а також, заспівали разом з Псом Патроном відомий хіт.

Було цікаво і пізнавально!

Місячник профорієнтації з активної та комунікативної гри "Слідчий"

   Психологічна служба ліцею розпочала місячник профорієнтації з активної та комунікативної гри "Слідчий", адже юридичні професії надзвичайно актуальні в Україні уже не один рік. Наші п'ятикласники, у ролі шукачів істини - слідчих, мали знайти відповідь на 36 запитань, що стосувалися життя ліцею, а учні 9-В класу спробувати на собі роль кураторів команд. Ой, як нелегко було встигати за активними п'ятикласниками! Під час проходження гри учні отримали заряд бадьорості на цілий день і зрозуміли важливість комунікації та колективної самоорганізації у досягненні поставлених цілей.

 🏫Зі здобувачами освіти 9-Б та 9-В класів психологічною службою ліцею була проведена карткова навчальна гра «Створюй коло безпеки», яка формує логічне мислення, а також систему уявлень щодо явищ насильства, булінгу, форм та методів їх попередження і подолання.☝️💪

     Мета заходу – підвищення рівня обізнаності учнівської молоді щодо вчинення домашнього насильства, булінгу та жорстокого поводження в підлітковому середовищі.

     У формі дружньої бесіди та гри учасники заходу поспілкувались про явища насильства, форми та методи його попередження та подолання, види, причини й різноманітні наслідки насильства,  ознайомилися з юридичними мірами відповідальності, особливостей звернення по допомогу у разі ризику ситуації насильства або безпосереднього випадку, а також  розглянули можливості припинення та запобігання цього злочину.

     Сексуальна експлуатація та сексуальне насильство щодо дітей досі залишається трагічною реальністю сьогодення. Вони є серйозним порушенням прав дитини та мають довготривалі й руйнівні наслідки на все життя.

     З метою підвищення рівня обізнаності щодо даної проблеми у 8-В класі психологічною службою ліцею був проведений урок-квест «Тест білборда та кохання в Інтернеті» щодо проблем секстингу – недитячого листування.

     Під час динамічних заходів учні ефективніше засвоюють правила безпечного чатування, отримують уявлення про необхідні дії в разі підозри на виникнення секстингу чи сексторшену.

#STOP_SEXТИНГ

#Не_ведусь

В рамках проведення Міжнародного дня безпечного інтернету, психологічною службою було проведено ряд цікавих та пізнавальних заходів запропонованих громадською організацією Stopsexting ☝️ А саме:

Брейн- ринг "Для безпечного інтернету" учні 6-х класів та 5-Г;

Година спілкування "Небезпечний інтернет. Моє тіло - моє діло" учні 10-Б та 10-А кл.

Учні дізналися, що таке приватна інформація, чи варто нею ділитися в Інтернеті та як себе захистити від можливих ризиків.

#ДеньБезпечногоІнтернету

#STOP_SEXТИНГ

Тиждень протидії булінгу

    В рамках Всеукраїнського тижня з протидії булінгу соціальним педагогом Федорович Н.В. було проведено профілактичні заняття для учнів 6-х класів. Учні ознайомились з видами булінгу, відповідальністю за вчинення булінгу (цькування) та створювали яскраві  плакати «Стоп, булінг».

Міжнародний день щастя

      У понеділок 20 березня, світ відзначає незвичне свято - Міжнародний день щастя. Що означає бути щасливою людиною? На занятті "Сім кольорів щастя" психолог ліцею Цимбаліст Т. Г. разом з учнями 11-их класів з'ясували, які обставини роблять людину щасливою, зробили символічну квітку, яка розцвіла від учнівських висловів про щастя та подарувала гарні емоції під час спілкування. А учні 6-их класів взяли участь в онлайн-фоточелленджі "Щастя - у простих речах".


1 березня - Всесвітній день компліменту 


   Компліменти важливі для здоров'я як вітаміни. Компліменти підвищують настрій людини і задовольняють її потребу в позитивних емоціях😀 На занятті-тренінгу "Компліменти, компліменти... найкращі моменти" (психолог Цимбаліст Т.Г.)  учні 7-х класів розвивали вміння правильно користуватися етикетними нормами, вчилися говорити один одному ласкаві та ніжні слова, відрізняли компліменти від лестощів, вчилися відчувати душевний стан інших людей та за допомогою вправи  "Поштова скринька" шляхом голосуванням визначили переможця, який отримав у цей день найбільшу кількість компліментів👏Говоріть компліменти, висловлюйте свою вдячність та шанобливість до людей, які вас оточують.



Інформаційна гігієна (рекомендації для учнів)

   У наш час дуже важливо бути озброєним знаннями стосовно суті та особливостей таких понять, як фейки, маніпулятивна інформація та пропаганда. Тому потрібно навчатися більш прискіпливо ставитися до отриманої інформації, перевіряти її на достовірність за допомогою різних ресурсів, вміти аналізувати, відрізняти якісні новини від фейків. У ситуації, що склалася сьогодні – це є надто актуальним, оскільки від цього залежить наше здоров’я. І не лише фізичне, а й психологічне, адже більшу частину свого соціального життя зараз ми проводимо саме в мережі Інтернет.

    Більшість інформації, що ми отримуємо, абсолютно нам не потрібна, тим паче жоден мозок із нею не справиться. Фейкові новини, "псевдолідери думок", різного роду реклама... Щодня ми піддаємось інформаційним маніпуляціям із тисяч джерел. Що з цим робити?

  • Приведіть до ладу свої соціальні мережі – відпишіться від тих людей, яких ви не знаєте. Це не лише відфільтрує вашу стрічку новин, але й сприятиме вашій безпеці.
  • Перегляньте налаштування в соціальних мережах, вказавши, які напрямки контенту бажаєте спостерігати в своїй стрічці новин.
  • Відключіть рекламу, якщо це можливо. Або реагуйте на неї, вказуючи, що вона вам не доречна.
  • Перевіряйте, хто є поширювачем новини, яка вас зацікавила. Намагайтеся знайти першоджерело. Адже чи є новина правдивою – залежить саме від того, на яких сторінках або якою особою вона висвітлена, чи є це офіційні сторінки та особи.
  • Спробуйте знайти будь-яке підтвердження новині з урахуванням числових даних  (часу, дати, статистик, номерів законів тощо) та особо-територіальних даних (прізвищ, імен, місцевості тощо).
  • Якщо новина вас зацікавила або стривожила, але детальної інформації знайти не можете, то поділіться своїми переживаннями з близькими, або з тими, хто на вашу думку може бути компетентний у даному питанні та намагайтеся разом з ними розібратися у правдивості факту.

    І, оскільки, більшу частину свого соціального життя ми проводимо зараз саме в мережі Інтернет, то давайте навчимося використовувати цей час з користю для себе. Пропонуємо декілька інтернет-платформ, що точно мають не лише корисну, а й цікаву достовірну інформацію:

EdEra:
ed-era.com - студія онлайн-освіти, що допоможе підготуватися до ЗНО, має велику кількість курсів як для учнів, так і для вчителів.

iLearn:
ilearn.org.ua - безкоштовна гейміфікована платформа з навчальними онлайн-курсами, тестами та вебінарами для всіх, хто бажає навчатися та успішно скласти ЗНО.

Prometheus:
prometheus.org.ua - платформа масових безкоштовних онлайн-курсів провідних викладачів, університетів та організацій світу.

ВУМ:
vumonline.ua - освітня ініціатива, що поширює ідеї і сприяє розвитку громадянської освіти в Україні та пропонує більше 30 сучасних тем для навчання та саморозвитку.

На Урок:
naurok.com.ua - онлайн-школа, де кожен може здобути знання, пройти різноманітні тести та підготуватися до екзаменів чи олімпіад.

Learning apps:
learningapps.org - платформа з інтерактивними завданнями різних рівнів: кросворди, пазли, вікторини.

Edex:
edx.org - онлайн-курси університетського рівня з широкого кола дисциплін для студентів всього світу, частина курсів – безкоштовні.

Google Digital Workshop:
learndigital.withgoogle.com - офіційні курси Google, що допоможуть розвинути ваші soft skills.

Alison:
alison.com - безкоштовна освітня онлайн-платформа з курсами для саморозвитку.

Різномаїття професій

   Світ професій великий і складний, і знайомство з усіма професіями вимагає багато часу та можливостей. І найперше та найкраще спочатку ознайомитись з представниками певних груп професій, утворених на основі схожості між ними. Тому вибираючи професію людина спрямовує свої помисли перш за все на те, з чим вона буде працювати, тобто на предмет праці, потім на те, що вона буде робити з ним, тобто на мету праці. Важливо також знати, чим вона буде впливати на предмет, тобто знаряддя праці, і де вона буде працювати, тобто умови праці. Виходячи з цього вчені й запропонували відповідно класифікувати професії за такими ознаками: предметом, метою, знаряддями та умовами праці. 

   На основі відмінностей у предметах праці всі професії поділено на п’ять типів:

  • Людина – природа (П) - предметом праці є живі організми, рослинний і тваринний світ, біологічні процеси, земля, вода: біолог, ветеринар, зоотехнік, тваринник, агроном, овочівник, садівник, лісник, геолог, океанолог тощо.
  • Людина – техніка  (Т) – предметом праці є машини, апарати й установки, технічні системи, матеріали й енергія: інженер, машиніст, шофер, кранівник, слюсар, радіомеханік, токар, сталевар тощо.
  • Людина – людина  (Л) – предметом праці є самі люди, групи людей чи колективи: офіціант, продавець, лікар, вчитель, вихователь, юрист, екскурсовод тощо.
  • Людина – знакова система (З) – предметом праці є схеми, цифри, умовні знаки, формули, слова, шифри, коди, таблиці: програміст, статист, економіст, коректор, друкарка, комірник, обліковець, кресляр, топограф.
  • Людина художній образ (Х) – предметом праці є художні образи, їх роль, елементи та особливості, засоби їх побудови: ювелір, фотограф, актор, письменник, музикант, художник.

 За метою праці виділяють три класи професій: 

  • Гностичний клас (Г) професій: досліджувати, розпізнавати, відрізняти, визначати, перевіряти; розбиратись у складних явищах, оцінювати (робити висновки на основі різноманітних ознак об’єкта), перевіряти за наперед відомими ознаками, сортувати і т. ін.: контролер технічного контролю (техніка), коректор (знакова система), критик (художній образ), санітарний лікар (людина), лаборант хіміко-біологічного аналізу (природа).
  • Перетворювальний клас (П) професій пов’язаний з активним перетворюванням предмету праці, його обробкою, переміщенням, упорядкуванням, обслуговуванням, здійсненням впливу на нього, організацією праці. Причому, в одних випадках може відбуватись перетворення безпосередньо в процесі дії на об’єкт праці, а в інших – перетворювальна діяльність спрямовується на види енергії, інформацію, різні процеси: столяр (техніка), учитель (людина), рільник (природа), кресляр (знакова система), реставратор (художній образ).
  • Клас пошукових (В) характеризують професії практичної праці, близькі до класу перетворювальних – винайти, придумати, знайти новий варіант, сконструювати: вчений, конструктор-модельєр одягу, конструктор меблів, дизайнер, аранжувальник квітів тощо. Останній клас нечисленний за кількістю віднесених до нього професій.

 У залежності від знарядь (засобів) праці професії поділяють на чотири відділи. Це професії пов’язані з використанням:

  • ручних (Р) знарядь праці – викрутка, гайковий ключ, молоток, долото, електричний дриль, фарборозпилювач, пневматичний відбійний молоток і т. ін. – слюсар-складальник, монтажник радіоапаратури, столяр, тесля, ювелір, гравіювальник, хірург, стоматолог, музикант тощо;
  • машин (М) з ручним керуванням, їх ще можна назвати професіями машинно-ручної праці – це токар, фрезерувальник, машиніст баштового крана, машиніст тепловоза, тракторист-машиніст та ін.;
  • автоматизованих і автоматичних (А) систем, машин, апаратів, роботів – оператор прокатного стану, диспетчер енергосистеми, апаратник хімічного виробництва, оператор автоматичних потокових ліній, сталевар, друкар, ткаля та ін.;
  • функціональних засобів (Ф), знарядь праці – роль знарядь праці тут відіграють функціональні засоби поведінки та мови людини, жести, вимова звуків, слів, виразів, змістові та емоційні інтонації, міміка обличчя або окремі властивості організму – вчитель, вихователь, диктор, актор, диригент хору чи оркестру. Функціональним засобом може бути і організм людини (артист балету, спортивний тренер, співак, акробат).

 За умовами праці всі професії поділяються на чотири групи:

  • побутові (П) – праця вумовах звичайного побутового мікроклімату – бухгалтер, економіст, бібліотекар, кресляр, вчитель, конструктор та ін.;
  • праця на відкритому повітрі (В) – будівельник, пожежник, рільник, лісник, агроном та ін.;
  • праця в незвичайних (Н) умовах: на висоті, під землею, під водою, в повітрі, у космосі, в гарячих цехах тощо – шахтар, водолаз, монтажник сталевих конструкцій, космонавт, пілот тощо
  • праця з підвищеною моральною (М) відповідальністю за здоров’я і життя людей, матеріальні цінності – лікар, вчитель, інспектор міліції, інженер з техніки безпеки, суддя, продавець, інкасатор, касир, та ін.

Детальніше про конкретні професії можна, натиснувши на  посилання

Інформацію підготувала соціально-психологічна служба Сарненської гімназії

Корисні онлайн-боти

   На жаль, кожного дня наші інтереси порушуються, і часто ми не знаємо що робити далі у таких випадках. Щохвилини може виникнути ситуація, коли ми стикаємося з проблемою і не знаємо як її вирішити. Не завжди хочеться поділитися цим з друзями та рідними, не завжди можна зрозуміти, до кого в першу чергу звернутися за допомогою.

  На сьогодні стрімко розвиваються новітні технології та створюються все можливі програми та додатки для зручності користування підлітків. І все більшої популярності набувають чат-боти.

  Освітній проєкт StopSexтинг запустив однойменний Telegram-бот, який допомагає захищати дітей від кіберзлочинів та сексуального насильства в інтернеті.

   StopSextingBot відповідає на питання про те, як діяти, якщо вас просять надіслати інтимні фото. Також бот підкаже, що робити, якщо вас почали шантажувати фотографіями та як видалити небажані фотографії з мережі.Цей онлайн-бот допоможе знайти відповіді на

    Ще одним цікавим Telegram -ботом є solomia_bot  

   Проєкт розроблений за ініціативою "Я зможу!" Фонду Олени Пінчук. Розробники проєкту зазначають, що створили його на противагу користуванню неперевіреною та застарілою інформацією з інтернету. Там є номери телефонів служб, куди можна звернутися у складних ситуаціях: від психологічної напруги до допомоги постраждалим від насильства.

Але не забувайте, рідні – це ті люди, до яких ви точно можете і повинні звернутися за допомогою. Адже саме вони знають вас найкраще та точно допоможуть та підтримають у вирішенні питань, які вас турбують.
Будьте здорові!

«Безпечна поведінка в інтернеті»

1.     Як захистити свої особисті дані.

Ніколи не надавайте персональну інформацію, фото, відео людям, яких добре не знаєте, і з ким не знайомі особисто.

Фішинг – один з видів шахрайства, спрямований на викрадення цінних особистих даних користувача, таких як номери кредитних карток, паролі, дані про банківські рахунки і т.д.

Шахраї можуть розсилати безліч повідомлень, які відправлені ніби надійними веб-вузлами (наприклад, від банку) і містять запит особистих даних.

Шахраї постійно вдосконалюють свої фішинг-повідомлення і вспливаючі вікна. Вони часто використовують офіційні емблеми реальних організацій та інші дані, отриманні зі справжніх веб-вузлів. Як розпізнати шахрайське повідомлення електронної пошти?

Наводимо кілька прикладів фраз, що часто використовуються при проведенні фішинг-атак:

«Підтвердіть свій обліковий запис». Представники компаній не повинні робити запит по електронній пошті про паролі, імена користувачів, номери соціального страхування та іншу особисту інформацію. Отримав повідомлення від корпорації Microsoft з проханням оновити інформацію про кредитну картку, не відповідайте – це шахрайське повідомлення;

«Якщо ви не дасте відповідь протягом 48 годин, ваш обліковий запис буде заблокований». Такі повідомлення викликають відчуття терміновості, щоб змусити людину відповісти не роздумуючи;

«Клацніть на посилання, наведене нижче, щоб отримати доступ до свого облікового запису». Посилання, за якими просять перейти, можуть бути повністю або частково містити реальне ім'я  компанії або бути повністю замаскованими. Вони ведуть на інший веб-вузол (як правило, шахрайський).

Фішинг-повідомлення зазвичай розсилаються масово і не містять ані імені, ані прізвища отримувача.

Дії у випадку фішинг-атаки

1. Повідомте компанію, чиє ім'я було використано. Для цього створіть нове повідомлення у вашій поштовій скриньці, вкладіть у нього шахрайське повідомлення і відправте на адреси відповідних організацій.

2. Терміново змініть паролі для всіх облікових записів, якими ви користуєтесь у мережі.

3. Регулярно перевіряйте стан своїх рахунків.

4. Встановіть на свій комп’ютер антивірусні програми, постійно їх оновлюйте.

5. Розкажіть батькам, чи іншим дорослим, якщо в інтернеті трапилася будь-яка неприємна, незрозуміла чи некомфортна ситуація.

 2.     Як безпечно спілкуватися в мережі.

Соціальні мережі

Соціальні мережі сприяють вашій творчості, дозволяють постійно контактувати з друзями, надають багато можливостей – обмінюватися і переглядати відео, фото, слухати музику. І все це в одному місці. Але як уникнути небезпек і отримати користь і задоволення від відвідування соціальних мереж?

Дехто дуже любить дивитися фільми і відеоролики, використовуючи, наприклад, YouTube, переглядаючи своє улюблене відео та спілкуються з тими, кому це теж подобається. Але пам’ятайте, що на подібних сайтах немає обмежувальної класифікації за віком (як у кінотеатрах) й інколи можна знайти фільм, що не підходить вам за віком. Якщо фільм тривожить вас, викликає почуття страху, роздратування, відчаю, сорому – не потрібно його дивитись. Можна поділитися своєю думкою з дорослими, які можуть звернутися зі скаргою до адміністрації сайту.

Зображення

Фотографії і фільми – важлива частина мережевого простору. Завжди гарно подумайте, перш ніж завантажити свої фотографії чи відео. Зображення залишаються на сайтах  надовго (інколи навіть після того, як ви їх видалили). Вони можуть бути скопійовані, відредаговані і використані де завгодно. Подумайте, чи хочете ви цього. Пам’ятайте, коли ви викладаєте щось у мережі, це стає доступним мільйонам людей в світі. Про що ви маєте подумати у першу чергу, коли оновлюєте свої сторінки у соціальних мережах? Про власну безпеку. Захистіть сторінки налаштуваннями приватності – так ви зможете контролювати тих, хто має доступ до вашої інформації.

Персональний профіль

Це джерело інформації про вас. Додавання деталей – цікавий і веселий процес, але краще утриматися від додавання деякої інформації. Дату народження, адресу, номер мобільного краще не публікувати.

Мільйони людей в усьому світі спілкуються у соціальних мережах. Переконайтесь, що ніхто не має доступу до персональних налаштувань ваших сторінок і сайтів.

І ще декілька порад:

- частіше перевіряйте персональні налаштування ваших сторінок, щоб захистити себе від небажаних контактів;

- попросіть друзів і членів родини повідомити вам, якщо вони помітили, що ви розмістили надто багато особистої інформації або неналежні фото, відео. Зі сторони це може бути більш помітно. Зберігайте паролі у таємниці;

- поважайте себе та інших у мережі;

- якщо відбулась якась неприємна ситуація, повідомте про це дорослих.

Пам’ятайте, що кіберзалякування і погрози з мережі неприпустимі! На це обов’язкового необхідно реагувати:

- повідомити адміністраторам сайту;

- зберегти повідомлення-погрозу як доказ;

- обов’язково поставити до відома дорослих.

Спілкування онлайн

Розмови з друзями завжди дозволять вам дізнатися останні новини. Електронна пошта, Skype, Qip – що вам більше до вподоби?

Ваше ім'я в сервісах для он-лайн спілкування має легко запам’ятовуватися, але це не повинно бути вашим реальним, повним іменем.

Повідомлення

Ви колись отримували від друзів неочікувані файли невідомого вам змісту? Двічі подумайте, перш ніж відкрити їх, вони можуть містити віруси. Якщо не впевнені, краще перепитайте друга про них по телефону або особисто.

У своїй електронній скриньці відкривайте лише повідомлення від тих людей, яких ви знаєте і яким довіряєте. Не забувайте прочитувати тему повідомлення. Якщо тема викликає підозри і не схожа на те, про що ви могли б поговорити з друзями, не відкривайте ніякі вкладення. Це можуть бути віруси.

Chainmails – повідомлення-ланцюжки, у яких просять переслати їх десятьом друзям, а інакше відбудеться щось неприємне, жахливе. Домовтесь з друзями не пересилати подібний спам. Якщо в таких повідомленнях міститься реальна загроза, поговоріть з дорослими.

Чати

Вони відкриті для всіх, ви можете говорити з кожним. Якщо ви спілкуєтесь в чатах, переконайтесь, що в них є модератори – люди, які слідкують за змістом спілкування. Будьте обережними і не повідомляйте особисту інформацію. Уникайте безпосередніх контактів з невідомими партнерами по спілкуванню. Якщо ви домовились з кимось про реальну зустріч, обов’язково повідомте про це дорослих. 

Пам’ятайте: щоб ви не використовували для спілкування – мобільний телефон, комп’ютер тощо – правила безпеки завжди однакові.

 3.     Як безпечно спілкуватися за допомогою мобільного телефону, як не потрапити на вудку реклами і що робити зі спамом.

Мобільне спілкування

PremiumRateNumbers – платні номери

Що це таке? Це можливість витрати багато грошей, навіть не усвідомлюючи цього. Пропонуються різні послуги, придбання цікавих речей, акції і для цього вам потрібно подзвонити на певний номер або надіслати повідомлення. Всі дзвінки і повідомлення можуть бути дуже дорогими. Якщо ви хочете здійснити покупку онлайн, завжди уважно читайте всю надану інформацію, особливо написану дрібним шрифтом. Якщо у вас виникли труднощі із цим питанням, попросіть батьків зв’язатися з цим сайтом.

IMEI номер

Персональний ідентифікаційний код телефону (англ. InternationalMobileEquipmentIdentity), який встановлюється на заводі при виготовленні, слугує для ідентифікації пристрою в мережі. Зберігається у прошивці апарату, як правило, написаний на упаковці, в гарантійному талоні, а також під батареєю мобільного телефону. Відіграє роль серійного номеру апарату. Передається в ефір при авторизації у мережі. IMEI номер використовується для відстеження апаратів, для їх блокування на рівні оператора мобільного зв’язку при крадіжці.

Запишіть цей номер і зберігайте у надійному місці.

Погрози

Якщо ви стали отримувати неприємні чи грубі повідомлення з невідомих номерів, пам’ятайте – на них не потрібно відповідати, але необхідно зберегти у якості доказів. Якщо вас таким чином турбують, зверніться до дорослих, ким довіряєте, в школу або до мобільного оператора.

Декілька порад:

- завжди замислюйтесь, кому ви повідомляєте свій мобільний номер – ви не знаєте, чим це може закінчитися;

- будьте пильними, не розмовляйте голосно у публічних місцях, а також не слухайте голосно музику;

- будьте обережні з тим, що завантажуєте у свій телефон – кількість вірусів постійно зростає;

- якщо ви отримуєте смс-спам з різних номерів, повідомте про це вашого оператора.

Реклама

Деякі сайти містять багато реклами, яка привертає увагу, відволікаючи від мети, з якою ви зайшли в Інтернет. Якщо у вас весь час з’являються вспливаючі вікна, ви можете позбутися них, клацнувши мишкою «закрити», або натиснувши комбінацію клавіш Alt F4.

Зауважте:

- коли вас зацікавив якійсь рекламований продукт і ви вводите свої дані, щоб придбати його або дізнатися більше, завжди читайте інформацію про політику конфіденційності, щоб знати, куди інформація уходить від вас;

- не вірте всьому підряд. Якщо інформація (або рекламна пропозиція) надто приваблива – це може бути пастка шахраїв;

- поговоріть зі своєю родиною і заведіть окрему сімейну електронну скриньку для онлайн покупок і онлайн підписки. Залиште свою особисту скриньку для листування з друзями;

- інколи важко відрізнити рекламу від просто якогось розважального контенту. Читайте посилання уважно і перевірте безпеку свого комп’ютера і персональних даних, якщо ви  помилково не туди натиснули.

Скористайтесь нижченаведеними порадами, щоб уникнути небажаного спаму, реклами у своїй поштовій скриньці та убезпечити себе при користуванні Інтернет-ресурсами для спілкування:

- ставтесь з повагою до свого Інтернет-простору – дозволяйте тільки друзям і близьким людям спілкуватися з вами. Якщо ви не зустрічали когось у реальному житті, намагайтесь уникати таких контактів;

- використовуйте нікнейм, а не своє справжнє ім'я. Нікнейм має бути таким, щоб не привертати небажаної уваги;

- завжди звертайте увагу на особисті налаштування тих сайтів, де ви публікуєте особисту інформацію. Переконайтесь, що ви особисто знаєте тих, хто бачить і може скопіювати дану інформацію;

- спостерігайте за поведінкою своїх друзів у мережі і робіть щось (поговоріть з ними, зверніться до дорослих), якщо вважаєте, що вони потрапили у ризиковану ситуацію;

- видаляйте листи-ланцюги (наприклад, «перешли це 10 друзям…»), не читаючи їх.

 4.     Як безпечно слухати і завантажувати музику та як уникнути небезпеки, граючи в онлайн ігри.

Музика

Музика – одна з ваших найулюбленіших розваг у вільний час. Не забудьте про правила безпеки, коли ви працюєте з музичними файлами в Інтернеті:

- завжди читайте інформацію, написану в оголошенням дрібним шрифтом, перш ніж програти чи завантажити якусь мелодію чи ринг тон;

- перш ніж завантажити пісню, прочитайте відгуки інших користувачів;

- якщо ви використовуєте якісь програми обміну файлами, переконайтесь, що вони встановлені вірно і не дозволяють стороннім особам отримувати доступ до всіх файлів вашого комп’ютера;

- поважайте авторське право. Якщо автор пісні не виклав її на своєму офіційному сайті для вільного завантажування, ви можете опинитися у категорії порушників авторських прав.

Ігри

Ігри бувають найрізноманітнішими – від коротких і простих, до складних, у яких беруть участь багато гравців. Усі вони дуже різні, але якою б гра не була і на чому б ви не грали (комп’ютер, телефон, ігрова консоль), правила безпеки залишаються однаковими:

- треба створити сімейну електронну адресу для реєстрації у грі;
- вивчіть спеціальну мову ігор;

- якщо у процесі гри хтось почне використовувати нецензурні вирази у вашу адресу, ви можете зробити скріншот і надіслати скаргу адміністрації сайту, використавши скріншот як доказ;

- не забувайте про мережевий етикет. Флеймінг і тролінг – приклади безвідповідальної поведінки і не варто витрачати свій час на таких користувачів. Завжди будьте ввічливими у спілкуванні;

- переконайся, що при реєстрації у грі ти не видав особистої інформації.

І ще кілька корисних порад:

- вивчіть рейтинг гри, переконайтесь, що вона підходить вашому віку;

- прочитайте терміни гри й умови використання даних сайтів, перевірте, чи є спеціальні функції безпеки для дітей;

- заповніть свій профіль гравця таким чином, щоб це дозволило вам знайти інших гравців вашого віку;

- нехай ваші батьки знають ваш псевдонім, як перевірити ваш онлайн акант на предмет безпеки, якщо раптом щось піде не так;

- встановіть часові обмеження для себе. Використайте, наприклад, будильник у мобільному телефоні, щоб слідкувати за часом;

- ігроманія та азартні ігри можуть викликати таку ж залежність, як алкоголь або наркотики;

- у багатьох азартних іграх чим більше ви граєте, тим меншими є шанси на виграш. Спрогнозувати результати «гри випадку» - неможливо;

- багато ігор створені з метою отримання від гравця грошей за можливість покращувати свої ігрові показники та прогресувати далі;